معرفی انواع روپوش پزشکی

روپوش ها به عنوان دومین قطعه پرمصرف PPE، پس از دستکش پزشکی، در محیط مراقبت های بهداشتی شناخته می شوند. طبق دستورالعمل اقدامات احتیاطی ایزولاسیون مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، هنگام پیش بینی تماس موار مختلف با لباس مانند خون، مایعات بدن، ترشحات و مواد دفعی، باید روپوش های ایزوله برای محافظت از بازوها و نواحی در معرض خطر بدن کارکنان مراقبت های بهداشتی پوشیده شود. روپوش پزشکی ایزوله نیم تنه را می پوشاند و مانعی فیزیکی برای انتقال میکرو ارگانیسم ها و سایر مواد ایجاد می کند.

انواع روپوش پزشکی

برخی از انواع روپوش پزشکی مورد استفاده در زمینه بهداشت و درمان به شرح زیر است:

روپوش جراحی

روپوش های جراحی از پارچه های سبک وزن برای محافظت در سطح بالا ساخته شده اند و این لباس ها مخصوصاً برای رفع نیاز های بالینی معمولی طراحی شده اند. این روپوش های استاندارد در رنگ های مختلف با ویژگی های مقاوم در برابر مایعات موجود هستند. کمربندهای آن ها معمولاً از پنبه خالص و کمربندهای قابل تنظیم در پشت ساخته می شوند تا لباس را با بدن شما تنظیم کنند. برای جراحان و دستیاران وی، پوشیدن انواع روپوش پزشکی به ویژه روپوش جراحی برای جلوگیری از هرگونه عفونت و سایر مشکلات سلامتی در حین انجام عمل بسیار مهم است.

کاور تمام لباس (به همراه شلوار)

انواع روپوش پزشکی

کارکنان مراقبت های بهداشتی ممکن است نیاز به پوشیدن انواع روپوش پزشکی داشته باشند تا از حداکثر محافظت در برابر مایع بیولوژیکی برخوردار شوند. اگر از مایعاتی استفاده می کنید که قادر به انتقال بیماری هایی مانند هپاتیت، ابولا، ایدز و مشکلات مختلف دیگر هستند، با پوشیدن یک روپوش تمام عیار، می توانید بدن خود را از تماس مستقیم با مایع محافظت کنید. روپوش های تمام لباس را می توان از پلاستیک یا هر پارچه ضد آب دیگری تهیه کرد.

لباس های ایزوله

روپوش های ایزوله برای محافظت قابل اعتماد با پلی پروپیلن طراحی شده اند. روپوش هایی سبک وزن هستند که با مواد چند لایه طراحی شده اند و می توانید آن را در دو وزن شامل وزن متوسط و سبک تهیه کنید. با بند های گردن و کمر می توانید لباس ایزوله را به راحتی دور بدن خود تنظیم کنید. به دلیل اینکه روپوش ها از پلی پروپیلن ساخته شده اند، قابلیت محافظت در برابر مایع را دارند.

لباس رسمی حلقه شست

روپوش های پلی اتیلن حلقه شست به گونه ای طراحی شده اند که حداکثر محافظت را از شما داشته باشند و در زمان شما صرفه جویی کنند و از لیز خوردن آستین ها به سمت بالا جلوگیری کنند. لباس های بند انگشتی مانند پیش بند ساخته شده اند و می توانید آن ها را به سرعت در آورید. این نوع روپوش ها محافظت بسیار خوبی از بدن شما در برابر سطوح بالا مایعات می کنند. این یک گزینه اقتصادی با طراحی مناسب برای صرفه جویی در وقت و هزینه شما است. حلقه شست یک گزینه ویژه برای ثابت نگه داشتن آستین های شما است.

پیش بند رشته پزشکی

پیش بند رشته پزشکی

پیش بند در بیمارستان ها و اماکن پزشکی برای اهداف مختلف استفاده می شود. این ها به ویژه در آزمایشگاه ها و اتاق های اشعه ایکس برای محافظت از افراد در برابر مایع استفاده می شوند. پیش بند استاندارد با پارچه باکیفیت برای حداکثر انعطاف و راحتی طراحی شده است. پیش بند در طرح ها و رنگ های مختلف موجود است و هر بیمارستانی ممکن است پیش بند منحصر به فردی را برای کارکنان بیمارستان خود انتخاب کند. شما باید از این پیش بند ها در برابر دمای شدید محافظت کنید زیرا گرمای اضافی می تواند به آنها آسیب برساند. هنگام استفاده مطمئن شوید که بند های آویزان پیش بند را برای بستن آن، به کار گرفته اید.

ما تنها چند نمونه از انواع روپوش پزشکی را معرفی کردیم، اگر شما در این حوزه کار می کنید حتما روپوش مورد نظر خود را پیدا خواهید کرد.

انواع پارچه برای روپوش پزشکی

انواع پارچه برای روپوش پزشکی

روپوش های یک بار مصرف: معمولاً از مواد نبافته به تنهایی یا در ترکیب با موادی که محافظت بیشتری در برابر نفوذ مایعات دارند، مانند نخ های پلاستیکی ساخته می شوند. آنها را می توان با استفاده از انواع فناوری های پیوند الیاف نبافته (حرارتی، شیمیایی یا مکانیکی) برای ایجاد یکپارچگی و استحکام تولید کرد.

مواد اولیه که معمولا برای انواع روپوش پزشکی یکبار مصرف استفاده می شود، اشکال مختلف الیاف مصنوعی (به عنوان مثال پلی پروپیلن، پلی استر، پلی اتیلن) است. پارچه ها را می توان برای دستیابی به خواص مطلوب با استفاده از انواع الیاف خاص، فرآیند های پیوند و پوشش های پارچه (تصفیه های شیمیایی یا فیزیکی) بررسی کرد.

قابل استفاده مجدد چند کاربرد: روپوش های قابل استفاده مجدد (چند بار مصرف) پس از هر بار استفاده شسته می شوند. انواع روپوش پزشکی قابل استفاده مجدد معمولاً از 100٪ پنبه، 100٪ پلی استر یا مخلوط پلی استر-پنبه ساخته می شوند. این پارچه ها، پارچه های ساده بافته شده ای هستند و ممکن است از طریق غلتک های صنعتی تحت فشار قرار بگیرند تا خاصیت حفاظت در برابر مایع را افزایش دهند. انواع روپوش پزشکی قابل استفاده مجدد به طور کلی می توانند برای 50 دوره یا بیشتر دوره های شستشو و خشک کردن استفاده شوند.

سخن آخر

به یاد داشته باشید، کارکنان خود را به طور کامل در مورد نحوه انتخاب لباس محافظ آموزش دهید و آن ها را در مورد مزایای این لباس ها و نقش آن ها در کنترل عفونت و ایمنی محیط آگاه کنید. استفاده صحیح از روپوش برای ایمن نگه داشتن بیماران و کارکنان در طول روزهای کاری بسیار مهم است.